Rezene ve ısırgan otu anne sütünü artırıyor

2009-02-26 13:42:00Anne sütü ile beslenen bebeklerin daha hizli gelistigini, zeka düzeylerinin daha ileri oldugunu belirten uzmanlar, emziren annelerin beslenmesine dikkat etmesini tavsiye ediyor.

Çekirge Devlet Hastanesi Kadin ve Dogum Hastaliklari Uzmani Dr. Elif Kartal, annelerin günde 2-3 litre sivi almasini, her gün protein içerigi yüksek gidalar tüketmesini, bol sebze ve meyve yemesi gerektigini söyledi.

Anne sütünün bebeklerin ihtiyacini karsilayan en güzel besin kaynagi oldugunu ifade eden Dr. Elif Kartal, "Anne sütü ile beslenen bebekler digerlerine göre daha hizli gelisirler, zeka düzeyleri daha ileri olur. Anne sütünün sindirimi diger mamalara göre daha kolaydir. Bagirsaklari çalistirdigindan kabizlik görülmez. Geceleri kesintisiz uyuyan bebeklerde bu dönemde büyüme hormonu daha düzenli salgilanir. Anne sütü, beyindeki hipofiz bezinde üretilen prolaktin hormonu tarafindan salgilanir. Bu hormon süt bezlerindeki salgiyi artirarak etki gösterir.

Prolaktin hormonunun düzenli olarak salgilanabilmesi için kisinin rahat, stressiz bir ortamda olmasi, anne ile bebek arasinda yakin iliski kurulmasi gereklidir. Bebegin sesi, kokusu ve dokunuslar anneyi rahatlatir, bebekle arasindaki bagi güçlendirerek süt salgisini arttirir" dedi.

REZENE VE ISIRGAN ÇAYI SÜTÜ ARTIRIYOR

Emziren bir annenin ayni zamanda beslenmesine dikkat etmesi gerektigine isaret eden Dr. Kartal, "Annelerin günde 2-3 litre sivi almasi, her gün protein içerigi yüksek gidalar (et, balik, tavuk) tüketilmesi, bol meyve yenmesi ve meyve sulari içilmesi gereklidir. Sebze çorbalari, domates suyu, ve zeytinyagli yiyecekler beslenme uzmanlari tarafindan özellikle önerilmektedir. Günlük kalsiyum ihtiyaci gerek 2-3 bardak süt gerekse peynir veya yogurt tüketilerek karsilanabilir. Bu konuda gerekirse bir diyet

uzmanina danisilabilir. Günde 2 fincan isirgan çayi ile 4-5 fincan rezene çayi sütün kalitesin ve miktarini artirir. Özellikle vejeteryan annelerin soya fasulyesi ve soya sütlerinden zengin bir diyet ile beslenmesi kendilerine bu yönde büyük avantaj saglamaktadir" diye konustu.

ADA ÇAYINDAN UZAK DURU

Anne sütünün salgilanmasinin azaldigi dönemlerde ya da bebegin sütünün tam olarak bosaltilamadigi dönemlerde süt pompalari kullanmak gerektigini anlatan Kartal sunlari söyledi:

"Bebeginiz emdikten sonra kalan sütü pompalar vasitasi ile sagmaniz süt bezlerinin tamamen bosaltilmasini saglayacaktir. Bu bezler ne kadar iyi bosaltilirsa o kadar fazla salgi yaparlar. Ayrica gögsünüze yapacaginiz masaj da süt bezlerini uyaracaktir. Bu yöntemlerin uygulanmasi ile annelerin çogunun süt salgisi tatmin edici ölçüde artacaktir.

Yapilan çalismalar ada çayini çok sik tüketen annelerin anne sütü üretiminin azaldigini göstermektedir. Ayrica emziren annelerin asiri tüketimden kaçinmasi gereken diger baharat ve bitkiler arasinda ada çayi, nane-mentol, kekik, maydanoz, kara ceviz, civanperçemi, kuzu kulagi önemli yer tutar. Emziren anneler aci baharatlardan, sigara, kahve, çay ve alkolden uzak durmasi gerekmektedir. Bu tür maddeler anne sütü yoluyla bebeginize geçebilecegi gibi süt üretimini de olumsuz yönde etkileyecektir"

Dr. Elif Kartal, anne ve bebek için gaz yapan yiyecekleri ise söyle siraladi: "Bebegin yedikleri: Brokoli, lahana, yesil mercimek. Annenin yediginde sütle geçip gaz yapanlar: Portakal, mercimek, Nohut, lahana".

IHA

25218
0
0
Yorum Yaz